Kontakt

O nas

NASZE SCHRONISKO

Cieszyn, ul. Cicha 10 , tel. 33 851 55 11,  psy@schronisko-cieszyn.pl

   Prywatne Schronisko „Azyl” w Cieszynie prowadzone jest przez Beatę i Mieczysława Kowalczyk. Psy przyjmowane są do schroniska z gmin, które podpisały z nami odpowiednie umowy. Zabieramy wyłącznie pieski bezdomne, błąkające się po terenie, po uprzednim zgłoszeniu nam interwencji przez Policję, Straż Miejską lub Urząd Gminy.

   Nasze schronisko zostało utworzone około 30 lat temu. Przekształcone z gospodarstwa rolnego przejętego po śmierci właścicieli przez miasto tworzyło w tamtym okresie „przetrzymalnię” zwierząt. Z czasem miejsce to przekształciło się w niewielkie schronisko dla zwierząt, z kilkunastoma boksami, aby w niedługim czasie stać się miejscem schronienia dla ponad 100 psów. W sierpniu 2009 roku schronisko w postępowaniu przetargowym zostało sprzedane przez Miasto Cieszyn i przeszło w ręce prywatne. Obecnie mamy około 250 miejsc dla naszych podopiecznych, niestety zwierząt ciągle przybywa. Z tego powodu musieliśmy zrezygnować z prowadzenia hotelu dla psów i przeznaczyć miejsca dla nowych bezdomnych i opuszczonych psiaków. We wrześniu 2009 roku rozpoczęliśmy remont schroniska, który zapewne potrwa jeszcze kilka lat. Do tej pory w schronisku stanęło ponad 30 nowych kojców, wymieniliśmy też wszystkie stare budy na nowe, duże i ciepłe. Rozpoczęliśmy remont budynków, w których znajdują się boksy dla psów. Wewnętrzne kojce w tych budynkach są już po remoncie, wymieniliśmy i przedłużyliśmy dach. Staramy się polepszać los zwierząt mieszkających w naszym schronisku. Nikt i nic jednak nie zastąpi im ciepłego domu i bliskiego człowieka przy boku. Dlatego też gorąco zachęcamy do adopcji psów z naszego schroniska.   

Schronisko otwarte jest:

od poniedziałku do piątku: 8.00 – 16.00

w soboty: 8.00 - 13.00 

w niedziele nieczynne (w wyjątkowych sytuacjach można umówić się na godziny przedpołudniowe, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym z właścicielami schroniska)

tel. 33/851 55 11; tel. kom. 603 850 137

psy@schronisko-cieszyn.pl

 

NASZA DZIAŁALNOŚĆ 

  • schronisko dla psów;
  • pogotowie dla zwierząt;
  • transport i utylizacja padniętych zwierząt;

 

JAK INTERWENIOWAĆ W SPRAWIE BEZDOMNEGO LUB POTRĄCONEGO ZWIERZĘCIA

   Aby zwierzę mogło zostać zabrane do schroniska należy sprawę zgłosić na Komisariat Policji lub Straż Miejską w gminie, gdzie zwierzę się znajduje. Można także poinformowac Wydział Ochrony Środowiska w danym Urzędzie Miasta lub Gminy. Powiadomiona jednostka zgłasza interwencję schronisku, a my przyjeżdżamy i zabieramy do siebie bezdomnego psa. Jeżeli jest to zwierzę ranne zostaje przewiezione do współpracującej z nami przychodni weterynaryjnej. W przypadku rannych zwierząt interweniujemy także gdy sprawa dotyczy kotów czy dzikich i gospodarskich zwierząt. Niestety ze względu na brak kociarni w schronisku nie możemy przyjmować do siebie błąkających się bezdomnych zdrowych kotów.  

Nie przyjmujemy zgłoszeń od osób prywatnych, proszę zawsze zawiadamiać wymienione jednostki!

 

ADOPCJE

- Psy wydawane są za darmo, prosimy jedynie o pokrycie kosztów kompletu szczepień - 100 złotych, prosimy także o zabranie ze sobą dowodu osobistego, obroży oraz smyczy.

- Każdy pies zostaje zaczipowany – koszt takiego czipa to 25 złotych, nie pobieramy za niego pieniędzy, ale prosimy o przyniesienie w zamian suchej karmy, lub innego daru rzeczowego stosownie do Państwa możliwości finansowych.

- Przy adopcji nowy opiekun podpisuje umowę adopcyjną, w której zobowiązuje się do humanitarnego traktowania adoptowanego zwierzęcia i stałej opieki nad nim. Umowa zawiara także klauzule bezwzględnie zakazujące rozmnażania zwierzęcia, wykonania zabiegu sterylizacji lub kastracji (na koszt schroniska) oraz zakaz trzymania psa na łańcuchu. 

- Podpisując umowę adopcyjną osoba adoptująca zobowiązuje się do obligatoryjnego wykonania zabiegu sterylizacji lub kastracji adoptowanego psa. Jest to obowiązek ustawowy. Ze względu na dobro zwierząt zabiegi te wykonywane są po adopcji, we współpracującą ze schroniskiem przychodni weterynaryjnej "Olwet" w Cieszynie, ul. B. Chrobrego 25, tel. 602 429 213, gdzie wcześniej należy się umówić na zabieg telefonicznie. Po okazaniu umowy adopcyjnej zabiegi są wykonywane na koszt schroniska.

STRONA INTERNETOWA

Stronę prowadzą nieodpłatnie wolontariusze Fundacji dla Zwierząt i Środowiska "Lepszy Świat", Kontakt: tel. 782 71 77 71, biuro@fundacjalepszyswiat.pl, kasia@schronisko-cieszyn.pl . 

Pod tym telefonem można także kontaktować się w sprawie pytań dotyczących zwierząt prezentowanych na stronie internetowej.